PRZEJAZD PAROWOZU

Już w niedzielę 18 października 2020 roku wyruszy Muzealny Pociąg Specjalny ANTRACYT z Jaworzyny Śląskiej, przez Wałbrzych, Głuszycę, Jedlinę Zdrój, Nową Rudę aż do Kłodzka. Przejazd odbędzie się po jednej z najbardziej malowniczych tras kolejowych nie tylko w Polsce, ale i w Europie – linii 286.

Linia Wałbrzych - Kłodzko powstała w latach 1879-80 jako przedłużenie Śląskiej Kolei Górskiej. Przebiegała przez tereny obfitujące w doliny i wzgórza, co wymuszało na budowie wielu wiaduktów, mostów i tuneli. Tak więc po drodze czeka nas przejazd 3 tunelami - w tym najdłuższymi tunelami kolejowymi w Polsce - pod Małym Wołowcem 1600 m i pod Świerkową Kopą w Świerkach, który liczy aż 1168m.
 
Co ważne, na rzeczonej trasie leży wiele zabytków techniki i kultury, które umieszczone zostały w spisie Dolnośląskiej Mapie Zabytków Techniki (https://mapazabytkow.pl/). I tak zwiedzić będziecie Państwo mogli Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej (https://muzeumkolejnictwa.pl/), Muzeum Porcelany w Wałbrzychu (https://muzeum.walbrzych.pl/), Starą Kopalnię – Centrum Nauki i Sztuki (https://starakopalnia.pl/), Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych (Wieża Nadszybowa Teresa) - http://jmmazur.org/, Dawną Kopalnię w Nowej Rudzie (https://www.kopalnia-muzeum.pl/), a to wszystko na niezwykle malowniczej trasie pełnej zabytków techniki kolejowej.
 
Planowany wyjazd o godz. 8:30, powrót ok. godziny 16:36, tak więc czeka nas całodzienna wycieczka. W cenie biletu zapewniamy przejazd zabytkową taborem kolejowym na trasie Jaworzyna Śląska – Kłodzko – Jaworzyna Śląska. Przejazd prowadzony będzie przez zabytkową lokomotywę parową TKt48-18 oraz zestaw wagonów osobowych z końca lat 20., początku lat 30. XX wieku.
Pierwszym przystankiem na trasie będzie Wałbrzych – znany były ośrodek górnictwa węgla kamiennego, pełen zabytków techniki i kultury. Kolejnym przystankiem jest Jedlina Zdrój – malownicze miasteczko leżące u stóp Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich z pałacem Jedlinka. Następnie udamy się do Głuszycy – kolejnego malowniczo położonego miasta na trasie przejazdu z możliwością zwiedzania Osówki. Z Głuszycy udamy się do Nowej Rudy, miasta słynnego z wydobycia węgla oraz, obecnie, ulubionej destynacji noblistki Olgi Tokarczuk, która to unieśmiertelniła Nową Rudę na kartach swych książek oraz zwiedzaniem Kopalni Węgla. Pociąg dojedzie do Kłodzka i tam odwiedzić będzie można Twierdzę Kłodzką oraz Mini Euroland.
 
Jak widzicie Państwo, ANTRACYT to już nie tylko pociąg typowo górniczy, ale i kulturalny – oprócz zdobyczy techniki, będziecie mogli obcować też z pięknej sztuki i przyrody.
 
Rezerwacje na przejazd dokonywane są mailowo pod adresem rezerwacje@muzeatechniki.pl, w treści maila należy wpisać imię i nazwisko na jakie ma zostać przyjęta rezerwacja, liczbę miejsc oraz rodzaj biletu, prosimy również o podanie numeru kontaktowego – w odpowiedzi otrzymacie Państwo pakiet niezbędnych informacji dot. przejazdu.
Menu
Kalendarz
Multimedia
Szybki kontakt

Urząd Miejski GŁUSZYCA
ul. Grunwaldzka 55
58-340 Głuszyca

tel. (+48) 74 84 59 479,
84 59 480, 84 56 344;
(+48) 74 56 339

e-mail:
promocja@gluszyca.pl 
sekretariat@gluszyca.pl
bok@gluszyca.pl

REALIZOWANE PROJEKTY
ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W KONSULTACJACH SPOŁECZNYCH
Instytucje
Partnerzy

Liczba odwiedziń: 3624796
Copyright © 2015 Głuszyca

strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl