NIE KUPUJ - ADOPTUJ!

Bezdomność zwierząt jest zjawiskiem społecznym, którego głównymi przyczynami są niekontrolowane rozmnażanie zwierząt, porzucanie zwierząt przez właścicieli, ucieczki zwierząt oraz brak edukacji i wiedzy społeczeństwa w zakresie metod zapobiegania bezdomności, ze szczególnym uwzględnieniem sterylizacji i kastracji. W dużym stopniu bezdomności zwierząt sprzyja również łatwość ich pozyskiwania oraz panujące mody na dane rasy zwierząt.

W tym miejscu chcemy zaapelować do Państwa żeby zaadoptować zwierzęta umieszczone w schronisku. Poniżej podajemy linki do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Wałbrzychu (z którym Gmina Głuszyca ma podpisaną umowę) oraz do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Świdnicy (z którym mieliśmy podpisaną umowę w latach ubiegłych):

„Uratowanie jednego psa nie zmieni całego świata, ale dla tego jednego psa zmieni się cały świat”

Zbliża się kolejna fala upałów, uwaga na zwierzęta!

Wysokie temperatury są zagrożeniem nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także dla zwierząt.

Odwodnienie, poparzenia, udar to tylko niektóre z zagrożeń, które wynikają z niewłaściwej opieki nad zwierzęciem latem. Szczególnie w trudnych warunkach są zwierzęta żyjące na uwięzi, pozostawione same sobie, często bez kropli wody zdatnej do picia. Buda, która stoi na otwartym słońcu i jest pokryta blachą nagrzewa się i temperatura w środku sięga nawet 70*C. Metalowy łańcuch rozgrzewa się do podobnych temperatur i może powodować poparzenia na skórze zwierzęcia.

Dlatego apelujemy, żeby latem zwrócić jeszcze większą uwagę na zwierzęta!

Nie mamy żadnej wątpliwości, że najlepszym dla zwierzęta jest stała obecność przy nim. Natomiast jeśli zwierzę przebywa na zewnątrz powinno mieć stworzone odpowiednie warunki.

Zwierzę musi mieć stały dostęp do wody zdatnej do picia. Nie zapomnij jej wymieniać. Jeśli pies wylewa wodę, przytwierdź naczynie.

Miejsce do schronienia powinno być zacienione. Jeśli pies przebywa w budzie, powinna być odizolowana, pokryta papą lub drewnem. Blacha i wszystkie inne metalowe przedmioty nagrzewają się do wysokich temperatur i mogą powodować poparzenia.

Jeśli pies przebywa w ogrodzonej przestrzeni, pamiętajmy, aby wielkość kojca była dostosowana do wielkości psa. Pies powinien móc się swobodnie poruszać oraz mieć miejsce do egzystencji.

W Ustawie o ochronie zwierząt ustawodawca wskazał, że pies na uwięzi nie może być dłużej niż 12 godzin na dobę a uwięź nie może być krótsza niż 3 metry. Nie ma wątpliwości jednak, że najlepiej zrezygnować z tego rozwiązania.

Niezapewnienie odpowiedniego pomieszczenia chroniącego psa przed upałami oraz stałego dostępu do wody zdatnej do picia jest wykroczeniem. Grozi za ten czyn kara aresztu albo grzywny (art. 37 ust. 1 w zw. z art. 9 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt).

Jeżeli na stałe utrzymujesz psa w warunkach zagrażających jego zdrowiu a nawet życiu lub powodującym cierpienie – jest to przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem. Grozi za ten czyn kara pozbawienia wolności do lat 3 (art. 35 ust. 1a w zw. z art. 6 ust.2 pkt 17 i 19 ustawy o ochronie zwierząt).

ZWIERZowa Akcja Kastracja 2023!

W okresie od MARCA 2023 do 30 LISTOPADA 2023 r. Mieszkańcy Miasta i Gminy Głuszyca  mogą skorzystać z dofinansowań do zabiegów kastracji i znakowania psa lub kota.

Gmina Głuszyca wraz z Fundacją ZWIERZ (https://fundacjazwierz.org) podjęły się realizacji projektu ZWIERZowa Akcja Kastracja! mającego na celu upowszechnienie przeprowadzenia zabiegów sterylizacji/kastracji u zwierząt właścicielskich – psów i kotów oraz kotów wolno żyjących. Do końca trwania akcji lub do wyczerpania środków finansowych każdy Mieszkaniec miasta i gminy Głuszyca może zgłosić się ze swoim psem lub kotem na zabieg kastracji lub sterylizacji.

Wystarczy pobrać, wypełnić i złożyć wniosek w Urzędzie Miejskim w Głuszycy ul. Parkowa 9. Po rozpatrzeniu wniosku Mieszkaniec otrzyma skierowanie na zabiegu (ilość zabiegów ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń).

Zabiegi wykonywane będą w Gabinecie Weterynaryjnym Red-Vet Anny M. Redlickiej w Głuszycy przy ul. Łukasiewicza 10.

W ramach akcji i wykonania zabiegu zwierzę zostanie także trwale oznakowane (czipem). Jest to wymóg konieczny aby wziąć udział w akcji zabiegu sterylizacji lub kastracji.

Dlaczego warto skorzystać z akcji kastracji zwierząt właścicielskich?

Zapewnisz zdrowie i dobre życie zwierzęciu oraz obniżysz koszty jego przyszłego leczenia. Zapobiegniesz zwiększaniu się liczny zwierząt bezdomnych w gminie i zmniejszysz koszty opieki nad nimi.

Znakowanie i kastracja/sterylizacja to dwa najważniejsze działania zapobiegające bezdomności zwierząt. Należy pamiętać o tym, że opieka nad zwierzętami to także kontrola ich rozmnażania.

Więcej informacji na temat akcji można uzyskać telefonicznie w Urzędzie Miejskim w Głuszycy ul. Parkowa 9, tel. 74 6604642 lub pisząc na adres e-mail: d.skup@gluszyca.pl

Zadanie realizowane jest zgodnie z Uchwałą nr LIX/416/2023 Rady Miejskiej w Głuszycy z dnia 28 marca 2023 r. w sprawie przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Głuszyca w 2023 roku.

Zima to trudny czas dla zwierząt

Twój pies świadczy o Tobie!

To Twoja sprawa i obowiązek, żeby zadbać o swojego psa. Szczególnie teraz, kiedy na dworze pada deszcz, śnieg i panuje chłód, zwróć uwagę na warunki, w jakich utrzymujesz swoje zwierzę! Zimą zwierzę jest narażone na hipotermię, odmrożenia, a nawet śmierć.

Twoim obowiązkiem i zwykłą przyzwoitością jest zapewnić zwierzęciu ciepłe schronienie, pożywienie, dostęp do wody oraz opiekę.

Najlepszym miejscem dla psa jest ciepły dom. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości i zwierzę przebywa na zewnątrz, koniecznie zapewnij mu ciepłe schronienie. Niech pomieszczenie chroni przed wiatrem i zimnem. Jeśli pies przebywa w budzie, musi być ona szczelna. Możesz ją ocieplić np. styropianem czy płytą OSB. Ustaw budę na palecie, to odizoluje ją od podłoża. Koniecznie włóż do niej słomę, sprawdzi się to lepiej niż koce czy inne materiały, które przemoczone są bezużyteczne.

Pies powinien mieć stały dostęp do wody. Jeśli temperatury są ujemne i woda zamarza, trzeba wymieniać ją częściej. Możesz dodać do wody trochę oleju i podać ją ciepłą (nie gorącą!) – wtedy wolniej zamarznie. Pamiętaj także o zapewnieniu zwierzęciu ciepłego pożywienia.

Zdejmij łańcuch! Ruch pozwala się ogrzać. Zapobiega też chorobom stawów, które są bardzo bolesne. Zapewnij zwierzęciu bezpieczne miejsce do życia i swobodnego ruchu.

Zwierzęta mają swoje prawa!

Niezapewnienie odpowiedniego pomieszczenia chroniącego zwierzę przed wpływem warunków atmosferycznych oraz stałego dostępu do wody zdatnej do picia jest wykroczeniem. Grozi za ten czyn kara aresztu albo grzywny (art. 37 ust. 1 w zw. z art. 9 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt).

Jeżeli na stałe utrzymujesz zwierzę w warunkach zagrażających jego zdrowiu, a nawet życiu lub powodujących cierpienie – jest to przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem. Grozi za ten czyn kara pozbawienia wolności do lat 3 (art. 35 ust. 1A w zw. z art. 6 ust. 2 pkt. 17 i 19 ustawy o ochronie zwierząt).

Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała, lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m. Naruszenie tego przepisu stanowi wykroczenie (art. 37 ust. 1 u.o.z.).

Jeśli widzisz, że zwierzęciu dzieje się krzywda – reaguj. Jest wiele możliwości pomocy zwierzęciu. Spróbuj porozmawiać z sąsiadem, jeśli to nie pomoże, zawiadom lokalną organizację lub Policję.

Jeśli potrzebujesz informacji prawnej dotyczącej ochrony zwierząt, zadzwoń na Infolinię czynną we wtorki i czwartki w godzinach 17:00-19:00 pod numerem telefonu 695 902 335. Regulamin dostępny na stronie: ZWIERZowa Infolinia Bezpłatnej Informacji Prawnej (fundacjazwierz.org)

Sprawa bardzo ważna, zwłaszcza dla miłośników zwierząt.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z materiałami, przygotowanymi przez fundację ZWIERZ.

Znajdziecie w nich informacje min.

  • gdzie zgłosić zdarzenie z udziałem zwierząt,
  • jak zachować się po wypadku
  • w jaki sposób udzielić zwierzęciu pierwszej pomocy

Nie bądź obojętny na los i krzywdę zwierząt.

Poniżej link do artykułu.

https://fundacjazwierz.org/ranne-zwierzeta-jak-im-pomagac/

 

Menu
Kalendarz
Multimedia
Szybki kontakt

Urząd Miejski w Głuszycy
ul. Parkowa 9
58-340 Głuszyca

tel. 74 660 45 69

e-mail:
bok@gluszyca.pl
sekretariat@gluszyca.pl
promocja@gluszyca.pl

REALIZOWANE PROJEKTY
ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W KONSULTACJACH SPOŁECZNYCH
SENIORZE, NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ
BURMISTRZ GŁUSZYCY OGŁASZA I PRZETARG USTNY
Nabór w ZUMiK
Odwiert Geotermalny, który odmieni losy Głuszycy
Święto Włókiennika
Instytucje
Partnerzy

Liczba odwiedziń: 7106445
Copyright © 2015 Głuszyca

strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl