Tajemnice Militarnych Podziemi

PRESS TRIP W RAMACH PROJEKTU "TAJEMNICE MILITARNYCH PODZIEMI"

W dniach od 27 do 29 listopada, w ramach partnerskiego projektu “Tajemnice Militarnych Podziemi”, o którym pisaliśmy w poprzednim numerze Kuriera Głuszyckiego, grupa dziennikarzy udała się na zwiedzanie podziemnych obiektów: w Głuszycy, w Rokytnicach, w Trutnovie oraz w Kamiennej Górze. Obiekty te przeszły modernizacje i przebudowy, by stanowić dla turystów jeszcze większą atrakcję. Zdawać by się mogło, że wszystkie tunele i podziemia muszą być do siebie podobne. Nic bardziej mylnego. Różnią się nie tylko ekspozycją, ale także historią.

Pierwszego dnia dziennikarze mieli okazję przekonać się jak bardzo zmieniła się Osówka. Pomyślano o tym, by wzbudzić ciekawość i zainteresowanie przede wszystkim młodego pokolenia, które szybko się nudzi i trzeba się postarać, by uchwycić i utrzymać jego zainteresowanie. Dlatego hologram naturalnego wzrostu pana Ferencego pojawia się nagle, jakby wyszedł z tajnego przejścia między skałami i opowiada historię powstania tego tragicznego miejsca. Szkicuje zarysy opowieści, która ma uzmysłowić zwiedzającym, że żaden kamień na Osówce nie jest zwykłym kamieniem, że tajna kwatera Hitlera to również cierpienie więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. W trakcie wędrówki przez korytarze spotykamy więźniów przy pracy, wysłuchujemy opowieści pani Krystyny Czubówny na temat nietoperzy, które znalazły tu swój dom, oglądamy trójwymiarową mapę kompleksów wchodzących w skład tajemniczego projektu Riese na obszarze kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych Gór Sowich.  Dźwięk i obraz nadają miejscu jeszcze większej głębi. Tego się nie da opowiedzieć. To trzeba zobaczyć.

Następnego dnia dziennikarze odwiedzili Fort Stachelberg w Trutnowie i Twierdzę Hanicką w Rokytnicach w Orlickich Górach. O Rokytnicach pisaliśmy już nie raz. Przypomnę, że w 2015 roku Gmina Głuszyca podpisała z tym miastem porozumienie o partnerstwie w celu wspierania inicjatyw i możliwości współpracy pomiędzy Gminami, organizacjami i osobami fizycznymi z obu terenów. Jak widać współpraca owocuje i istnieje nie tylko na papierze. Fort Stachelberg to niedokończony system umocnień obronnych, których budowę Czechosłowacja rozpoczęła w roku 1937, by stanowiły zaporę przed Hitlerem i jego armią. Bunkry i schrony, zachowane w bardzo dobrym stanie artefakty przeszłości, opowiadają inną część tej samej historii. Drugim przykładem grupy warownej jest Twierdza Hanicka w Rokytnicach, która swą dziewczęcą nazwę zawdzięcza osadzie znajdującej się nieopodal. Sześć schronów bojowych połączonych podziemnym korytarzem, podziemny magazyn i koszary dla żołnierzy stanowią dziś obiekt muzealny, dostępny dla zwiedzających.  Jej budowę ukończono w 1938 roku i bez walki przekazano oficerom Wermachtu. Następnie niemiecka armia wykorzystywała obiekt do własnych celów bojowych (np. do prób skuteczności niemieckich pocisków). Oba obiekty warte są poznania. Oba były budowane przez wykwalifikowanych pracowników budowlanych i projektantów.

Ostatni dzień wycieczki także obfitował w niezwykłe atrakcje. Odwiedziliśmy zaginione laboratorium Hitlera w Kamiennej Górze, czyli tzw. projekt Arado. Arado było firmą projektującą, to w jej biurach powstał projekt najsłynniejszego samolotu odrzutowego II wojny światowej Arado 234 Błyskawica i samolot-skrzydło Arado 555. Sztolnie i podziemia w Kamiennej Górze drążono w dziesięciu różnych miejscach, prace wykonywali więźniowie obozów koncentracyjnych. Nie sposób także nie wspomnieć o podziemiach Zamku Książ, o których mówiono latami, a które w 2018 roku udało się ukończyć i oddać do zwiedzania obiekt w pełni skomputeryzowany. Podziemia Zamku Książ podobnie jak Podziemia Osówki wykorzystały zdobycze cywilizacji i technologii. Na trasie zwiedzania mamy okazję obejrzeć krótkie filmy, które opowiadają historię miejsca. Są to doskonale dobrane animacje, z odpowiednią muzyką i grafiką. W jednym z nich złoty pociąg wyjeżdża wprost na zwiedzających. Efekty wizualne, dźwiękowe, a nawet para wydobywająca się spomiędzy skał- to robi wrażenie!

Po co odwiedzamy takie miejsca? Czy nie po to, by poddać się refleksji o tym, co było i o tym co jest?  Żyjemy w czasach pokoju, ale pokoju, za który nasi przodkowie zapłacili najwyższą cenę. W podziemiach Osówki, Arado czy Zamku Książ turysta poznaje bolesne fakty z historii współczesnej, a jej poznanie nie powinno skończyć się tak po prostu, bez przemyśleń o wojnie i o ludziach. W świecie ciągłych podziałów, antagonizmów, wiecznego kto lepiej, kto wyżej, kto więcej, kto lepszy lub gorszy, pamiętajmy, że cokolwiek by nam nie wmawiano, więcej jest tych rzeczy, które nas łączą niż dzielą. Łączy nas wspólna historia, wspólna walka, wspólne cierpienie. Okres II wojny światowej zmienił ludzkie losy, ukształtował wspólną przeszłość, której nikt z nas nie może zmienić. Możemy jednak o niej pamiętać. I pamiętać, że bardzo często okrucieństwo na świecie zaczyna się tak samo- od nienawiści do drugiego człowieka.

NOWA TRASA MULTIMEDIALNA W PODZIEMNYM MIEŚCIE OSÓWKA

Na zewnątrz zadaszona poczekalnia i witacz. W środku hologramy, pokazy multimedialne oraz wystawy. Od przyszłego tygodnia te i wiele innych atrakcji będzie czekać na turystów, którzy odwiedzą Podziemne Miasto Osówka. Nowymi przewodnikami po podziemiach zostali Krystyna Czubówna, Adam Ferency i Tomasz Knapik.

Modernizacja obiektu odbyła się dzięki projektowi „Tajemnice Militarnych Podziemi”. Projekt ten był rekomendowany do dofinansowania w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego „Przekraczamy Granice” 2014-2020.

To partnerski projekt realizowany w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska. Liderem projektu jest czeskie Miasto Rokytnice w Górach Orlickich. Prócz Gminy Głuszyca w projekcie biorą udział Euroregion Pomezi ČECH, Moravy a Kladska - Euroregion Glacensis, Stachelberg, Mesto Trutnov oraz Gmina Kamienna Góra.

MODERNIZACJA PODZIEMNEGO MIASTA OSÓWKA NA OSTATNIEJ PROSTEJ

Już niedługo zakończy się realizacja projektu „Tajemnice Militarnych Podziemi”. Projekt ten był rekomendowany do dofinansowania w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego „Przekraczamy Granice” 2014-2020. Wartość zadania, które realizowane jest w Gminie Głuszyca, obejmuje kwotę wynoszącą 1 692 860,00 zł. Jest to partnerski projekt realizowany w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska. Liderem projektu jest czeskie Miasto Rokytnice w Górach Orlickich. Prócz Gminy Głuszyca w projekcie biorą udział Euroregion Pomezi Čech, Moravy a Kladska - Euroregion Glacensis, Stachelberg, Mesto Trutnov oraz Gmina Kamienna Góra. Pierwszy etap prac obejmował zaprojektowanie i wykonanie budynku gospodarczego wraz z zagospodarowaniem terenu wejścia do sztolni, drugi polega na modernizacji i rozbudowie ekspozycji Podziemnego Miasta Osówka.

KOLEJNE ETAPY PRAC W PODZIEMNYM MIEŚCIE OSÓWKA

„Uskok” w Podziemnym Mieście Osówka – czy tak wyglądał „uskok” na Osówce w 1945 roku? Na te pytania próbować będą odpowiadać i dyskutować pasjonaci, badacze i eksploratorzy, którzy przez lata starali się rozwiązać największą zagadkę Kompleksu Riese już w sobotę 23 lutego 2019 r.

Podczas przedpremierowego wejścia można było zobaczyć efekt zakończonego pierwszego etapu prac przy remoncie trasy turystycznej, czyli usuwanie rumoszu skalistego z  tzw. „uskoku” – najbardziej mitycznego miejsca. Efekt  był niesamowity.

„Najwyższe wyrobisko w Riese” – tak, możemy  użyć tych słów. Dzięki wykonanej pracy rozwiązanych zostało kilka tajemnic, takich jak: tajemnica schodów, znikającej wody oraz drugiego poziomu,  a odnalezione elementy  z okresu budowy na pewno będą ciekawymi eksponatami  do powstającej wystawy.

 

Zakochaj się w Polsce Podziemne Miasto Osówka

Ponieżej publikujemy link - TVP3 Wrocław, na temat Podziemnego Miasta Osówki:

https://vod.tvp.pl/video/zakochaj-sie-w-polsce,podziemne-miasto-osowka,38941799

 

Tajemnice militarnych podziemi

Numer projektu: CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_025/0001253

Partner Wiodący: Město Rokytnice v Orlických horách

Partnerzy: Euroregion Pomezí Čech, Moravy a Kladska – Euroregion Glacensis,Stachelberg, z.s., Město Trutnov, Gmina Głuszyca,Gmina Miejska Kamienna Góra.                                                              

Budżet: łącznie (100%) 1 777 272,69 €

  • z EFRR (85%)  1 510 650 €
  • z budżetu państwa RCz (2,6%)  47 820 €
  • wkład własny (12,4%)   218 802,69 €

Okres realizacji:  1.03.2018 – 31.12.2019

Cele projektu:            

Głównym celem projektu jest wykorzystanie dziedzictwa kulturowego w postaci pozostałości zabytkowych obiektów militarnych pochodzących z lat 30. i 40. XX wieku oraz zaoferowanie turystom nowego polsko-czeskiego produktu transgranicznego pn. „Wędrowanie po zabytkach militarnych”. Projekt dotyczy udostępnienia tego potencjału poprzez przywrócenie niektórych części obiektów do stanu pierwotnego, odbudowę i budowę wejść, dróg dojazdowych i miejsc postojowych, a także stworzenia nowej ekspozycji na trasie zwiedzania.

Działania projektu:

  • odbudowa dawnego schronu artyleryjskiego będącego elementem grupy warownej Hanička w Rokytnicy v Orlických horách
  • budowa nowego obiektu służącego do wyjścia z podziemi oraz udrożnienie korytarzy łączących istniejącą trasę w twierdzy Stachelberg koło Trutnova, budowa parkingu Babí w pobliżu Stachelbergu przez Miasto Trutnov
  • zagospodarowanie podziemi i sztolni w Podziemnym Mieście Osówka w gminie Głuszyca
  • budowa drogi dojazdowej, miejsc postojowych oraz Centrum Informacji Turystycznej na terenie kompleksu ARADO – Gmina Miejska Kamienna Góra
  • kampania marketingowa na portalach społecznościowych, w formie spotów wideo, map, warsztatów, presstripów i konferencji kończącej projekt                              

Więcej informacji na stronach:         www.euro-glacensis.cz/tajemstvi

 

TAJEMNICZA OSÓWKA PRZEJDZIE MULTIMEDIALNĄ METAMORFOZĘ

Ponieżej publikujemy link - TVP3 Wrocław, na temat Podziemnego Miasta Osówki:

https://wroclaw.tvp.pl/36728073/tajemnicza-osowka-przejdzie-multimedialna-metamorfoze 

ROZMAWIALI O TAJEMNICACH MILITARNYCH PODZIEMI

Czeski Rychnov nad Kněžnou był miejscem  spotkania podmiotów biorących udział w projekcie „Tajemnice militarnych podziemi”. Gminę Głuszyca reprezentowali burmistrz Roman Głód i Katarzyna Łazanowska, kierownik Referatu Inwestycji, Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego  w Głuszycy.

-To pierwsze spotkanie lidera i partnerów projektu po otrzymaniu informacji o zdobyciu dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego  ze środków Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska. Liderem projektu  jest czeskie Miasto Rokytnice w Orlickich Górach, reprezentowane przez starostę  Petra Hudouska.  W spotkaniu oprócz Gminy Głuszyca wzięli udział również pozostali partnerzy projektu, którymi są Euroregion Pomezi Čech, Moravy a Kladska - Euroregion Glacensis, Stachelberg, Mesto Trutnov i Gmina Kamienna Góra- dodaje Roman Głód.

W czasie spotkania ustalono harmonogram realizacji projektu oraz przygotowano dokumentację do podpisania umowy o dofinansowanie. Przypomnijmy, że ogólna wartość projektu wynosi 1.798.507,69 Euro (ok. 7.553.732,30 zł). Wartość zadania, które zrealizowane zostanie w Gminie Głuszycy to ok. 1.735.482,00 zł, przy dofinansowaniu 85% ogólnej wartości projektu. W ramach projektu zmodernizowane zostaną m.in. ekspozycje Podziemnego Miasta Osówka. Warto również dodać, że projekt „Tajemnice militarnych podziemi” został bardzo wysoko oceniony i znalazł się na piątym miejscu listy rankingowej. Gratulacje dla przygotowujących projekt!

„Tajemnice militarnych podziemi” to po „Malarzach Gór Orlickich i Gór Sowich” kolejny projekt realizowany w ramach polsko-czeskiej współpracy Gminy Głuszyca z partnerskim miastem Rokytnice w Orlickich Górach.

 

 

GMINA GŁUSZYCA ZDOBYŁA PONAD 1,5 MLN DOFINANSOWANIA DLA PODZIEMNEGO MIASTA OSÓWKA!

"Tajemnice Militarnych Podziemi" to projekt, który został rekomendowany do dofinansowania w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego „Przekraczamy Granice” 2014-2020.Projekt, którego liderem jest czeskie Miasto Rokytnice w Orlickich Górachzostał przygotowany przez wspólnie z partnerami, którymi są: Gmina GłuszycaEuroregion Pomezi Čech, Moravy a Kladska -Euroregion Glacensis, Stachelberg, Mesto Trutnov i Gmina Kamienna Góra. Ogólna wartość projektu wynosi 1.798.507,69 Euro (ok. 7.553.732,30 zł). Wartość zadania, które realizowane będzie w Gminie Głuszycy, obejmuje kwotę wynoszącą 1.510.650 zł, co stanowi 85% ogólnej wartości projektu.

-W ramach projektu planowane jest zagospodarowanie wejścia do sztolni wraz z modernizacją i rozbudową ekspozycji Podziemnego Miasta Osówka. Turyści zwiedzający Osówkę zobaczą nowe wystawy multimedialne, ciekawe ekspozycje i nowoczesne prezentacje tajemnic militarnych związanych z obiektem.  Projekt zakłada również montaż nowoczesnego oświetlenia ekspozycji – wyjaśnia burmistrz Roman Głód. 

 

Menu
Kalendarz
Multimedia
Szybki kontakt

Urząd Miejski w Głuszycy
ul. Parkowa 9
58-340 Głuszyca

tel. 74 660 45 69

e-mail:
bok@gluszyca.pl
sekretariat@gluszyca.pl
promocja@gluszyca.pl

REALIZOWANE PROJEKTY
ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W KONSULTACJACH SPOŁECZNYCH
SENIORZE, NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ
Instytucje
Partnerzy

Liczba odwiedziń: 4856098
Copyright © 2015 Głuszyca

strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl