ROWEROWA500

Projekt Rowerowa500 został zainaugurowany 28 czerwca 2021 r. na terenie Kompleksu Active Jedlina w Jedlinie-Zdroju przez Burmistrza Głuszycy Romana Głoda, Burmistrza Jedliny-Zdroju Leszka Orpla oraz Wójta Walimia Adama Hausmana. Produkt powstał we ścisłej współpracy Gmin Głuszyca, Jedlina-Zdrój i Walim.

Włodarze miast zorganizowali oficjalny przejazd rowerowy po jednym z wyznaczonych szlaków, tj. trasą parkową J4. Wystartowali z Kompleksu Active Jedlina przy ul. Sportowej, dalej ul. Rekreacyjną wjechali na Promenadę Słoneczną, a z niej na trasy single trackowe. Następnie wzdłuż Parku Aktywności, przez ul. Wałbrzyską dotarli do ul. T. Chałubińskiego, z której roztacza się piękny widok na pobliskie pola i szczyt Kawiniec (479 m n.p.m.).

Rowerowa500 to produkt stworzony dla wielbicieli turystyki rowerowej. Obejmuje ona ponad 500 km oznakowanych tras rowerowych o różnych stopniach trudności. Przewidziano tu trasy single trackowe, MTB, szosowe oraz leśne. Wszystko po to, aby każdy – rodziny z dziećmi, miłośnicy wytrawnej jazdy – mogli znaleźć coś na miarę własnych potrzeb.

Zapraszamy na Dolny Śląsk pełen tajemniczych i niesamowitych okolic, otoczonych czterema pasmami górskimi – Gór Sowich, Wałbrzyskich, Kamiennych i Suchych. Na dostępnych mapach zaznaczono dodatkowe atrakcje, dzięki którym można aktywnie spędzić czas oraz lokale gastronomiczne, pensjonaty i hotele. Ponadto dowiecie się Państwo, gdzie można zaparkować, umyć czy naprawić rower w razie potrzeby. Jeżeli nie posiadają Państwo własnego jednośladu, zachęcamy do odwiedzenia wypożyczalni rowerów.

Serdecznie zapraszamy!


Głuszyckie tasy Rowerowej500

G1 - trasa widokowa

Trasa Wyścigu XC o Czapkę Śliwek. Start z Centrum Przesiadkowego przy ul. Łukasiewicza. Trasa w całości usytuowana w lesie, w naturalnym otoczeniu przyrody, z wieloma ostrymi podjazdami i niejednokrotnie stromymi zjazdami, wymagająca umiejętności technicznych. Zapewnia dobrą zabawę fanom tras XC.
Trasa trudna, leśna, długość: 3,5 km

G2 - trasa widokowa, historyczna

Łączy Głuszycę z Jedliną-Zdrój i Walimiem. Startujemy od końca ul. Jasnej w Jedlinie-Zdroju i jedziemy w kierunku Głuszycy asfaltową drogą wzdłuż ul. Mazurskiej do mostu na ul. Górnośląskiej. Skręcamy w prawo na ul. Sienkiewicza, a następnie w lewo na ul. Bolesława Chrobrego i dojeżdżamy do Grzmiącej, następnie jedziemy ul. Turystyczną, na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w ul. Spółdzielców, dalej jedziemy ul. Kolejową. Po lewej niesamowita  panorama  pasma Gór Wałbrzyskich z dominującym w tle szczytem Gomólnika Małego, mijamy stację PKP Głuszyca, na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w ul. Sudecką i kierujemy się do Łomnicy. Mijamy po lewej Łowisko Pstrąga Złota Woda z lokalnym browarem, po prawej mijamy Agroturystykę „Gościniec”. Jedziemy przez most, skręcamy w lewo, a potem znów w lewo wzdłuż potoku Złota Woda lekko pod górę. Mijamy po lewej Agroturystykę „Pod Ostoją”, a po prawej zjazd na nieczynny Kamieniołom Melafiru - tzw. Kamyki. Jedziemy dalej prosto ul. Dworcową, mijają po lewej stronie stację PKP Głuszyca Górna, dojeżdżamy do skrzyżowania z ul. Kłodzką i skręcamy w lewo. Jedziemy drogą 381, przejeżdżamy pod zabytkowym wiaduktem kolejowym, mijamy XVIII-wieczny kościół pw. NMP Królowej Polski z wieżą widokową. Na moście skręcamy w prawo w ul. T. Kościuszki i zgodnie z oznaczeniami jedziemy w kierunku Podziemnego Miasta Osówka. Jedziemy przez malowniczo położoną wieś Kolce ul. Pamięci Narodowej. Po prawej stronie mijamy zjazd na Cmentarz Ofiar Faszyzmu w Kolcach. Jedziemy dalej główną drogą asfaltową w kierunku wsi Sierpnica ulicą Świerkową cały czas pod górę. Mijamy po lewej stronie Agroturystykę „Finezja”, Gościniec Brodowo, Agroturystykę „U Gosi”. Po lewej mijamy zjazd do Podziemnego Miasta Osówka, jedziemy cały czas asfaltem w górę główną drogą, mijamy po prawej zabytkowy kościół Matki Bożej Śnieżnej. Tu rozpoczyna się jeden z podjazdów Górskich Szosowych Mistrzostw Polski. Jedziemy dalej asfaltem w górę i docieramy do Walimia.
Trasa średnia, szosowa, długość: 17 km

G3 - trasa widokowa

Starujemy z parkingu przy ul. Leśnej, jedziemy wzdłuż oznaczeń niebieskiej  trasy MTB Głuszyca. Na początek zjeżdżamy w dół ul. Dolną, za basenem odbijamy od razu w lewo na polną drogę, przejeżdżamy pod wiaduktem kolejowym, mijamy Agroturystykę „Pod Ostoją”. Na skrzyżowania w Łomnicy przy przystanku autobusowym skręcamy w lewo i wjeżdżamy na asfalt. Mijamy po lewej zjazd do restauracji „Łomnicka Chata” w Łomnicy, przy rondzie skręcamy w prawo i jedziemy w górę najpierw asfaltem, a potem wjeżdżamy na malowniczą leśną drogę, trzymając się niebieskich oznaczeń tras MTB. Mijamy Granicznik (801m), Waligórę (936 m), docieramy do Schroniska PTTK Andrzejówka, mijamy Gomólnik (826 m). Wracamy na rondo w Łomnicy, zjeżdżamy asfaltem w dół do przystanku autobusowego, za którym skręcamy w prawo i wracamy tą samą drogą na parking przy ul. Leśnej w Głuszycy Centrum.
Trasa średnia, mieszana, długość: 23 km

G4 - trasa widokowa

Starujemy w górę z parkingu przy ul. Leśnej, jedziemy wzdłuż oznaczeń pomarańczowej trasy MTB Głuszyca, znanej pod nazwą „Głuszyckie Stawy”. Mijamy urokliwe pięć stawów i jedziemy w górę Doliną Marcową. Za piątym stawem odbijamy w lewo. Przy dobrej widoczności na jednym z punktów widokowych na trasie można zobaczyć królową Karkonoszy- Śnieżkę. Mijamy Cesarskie Skałki z malowniczą panoramą na Głuszycę oraz Góry Wałbrzyskie i Kamienne. Dalej trzymamy się pomarańczowych oznaczeń MTB, wyjeżdżamy z lasu, mijamy po prawej leśniczówkę w Jedlince, mając przed sobą urokliwy widok na Góry Wałbrzyskie oraz majestatyczną Borową.  Skręcamy w lewo na trasę #Active w kierunku Głuszycy. Jedziemy asfaltem przez ul. Mazurską, Górnośląską, Parkową, Bohaterów Getta, gdzie skręcamy w lewo w ul. Przemysłową, potem przez ul. Górną docieramy do ul. Leśnej i jesteśmy z powrotem na parkingu Głuszyca Centrum.
Trasa średnia, mieszana, długość: 10 km.

G5 - trasa widokowa

Starujemy z parkingu przy ul. Leśnej, jedziemy wzdłuż oznaczeń czarnej trasy MTB Głuszyca. Na początek zjeżdżamy w dół ul. Dolną, za basenem odbijamy od razu w lewo na polną drogę, przejeżdżamy pod wiaduktem kolejowym, mijamy Agroturystykę „Pod Ostoją”. Na skrzyżowaniu w Łomnicy przy przystanku autobusowym skręcamy w lewo i wjeżdżamy na asfalt. Mijamy po lewej zjazd do restauracji „Łomnicka Chata” w Łomnicy. Na rondzie skręcamy w prawo i jedziemy asfaltem w górę. Następnie skręcamy zgodnie z oznaczeniem Strefy MTB w prawo do lasu. Mijamy Gomólnik Mały (807 m), następnie Jeleniec (901m), Skalne Bramy oraz Rogowiec (870 m), szczyt z najwyżej położonymi ruinami zamku w Polsce. Przejeżdżamy obok Jeleńca Małego (770 m), mijamy po prawej Agroturystykę „Arkadia”, wjeżdżamy asfaltem w górę w kierunku Łomnicy. Odbijamy w prawo w polną drogę i dojeżdżamy do głównej drogi przy ul. Sudeckiej i skręcamy w prawo. Mijamy po lewej Łowisko Pstrągów Złota Woda z lokalnym browarem.  Za mostem skręcamy w lewo i  wracamy tą samą drogą na parking przy ul. Leśnej.
Trasa średnia, mieszana, długość: 21 km.

G6 - trasa widokowa, historyczna

Trasa pełna tajemnic związanych z projektem pod kryptonimem „Riese” z czasów II wojny światowej. Starujemy z parkingu przy ul. Leśnej i wzdłuż oznaczeń żółtej trasy MTB Głuszyca, zwanej „Podziemia Osówki”. Mijamy urokliwą Dolinę Pięciu Stawów oraz Dolinę Marcową. Jadąc przez Park Krajobrazowy Gór Sowich, docieramy do kompleksu Soboń z nieudostępnionym wejściem do podziemnych sztolni. Skręcamy  w lewo i mijamy część naziemną kompleksu Soboń, następnie w prawo i kontynuujemy jazdę po nasypie kolejki wąskotorowej. Po prawej widzimy wejście do Podziemnego Miasta Osówka, poniżej po lewej docieramy do kompleksu restauracyjnego. Z parkingu, trzymając się oznaczeń żółtej trasy Strefy MTB, zjeżdżamy szutrową drogą do Kolc. Po dotarciu do głównej drogi skręcamy w prawo, następnie asfaltem jedziemy przez ul. Kościuszki, na moście skręcamy ponownie w prawo na drogę 381 i ul. Grunwaldzką wracamy na parking przy ul. Leśnej w Głuszycy Centrum.
Trasa średnia, mieszana, długość:  29 km

G7 - trasa widokowa

To część najstarszej i najdłuższej trasy Strefy MTB Sudety, znanej pod nazwą  „Tour de Głuszyca”. Startujemy spod Gospody Sudeckiej Doliny Rybnej w Grzmiącej/ Rybnica Mała. Jazdę rozpoczynamy asfaltowym podjazdem do rozwidlenia. Kierując się  oznaczeniami zielonej trasy MTB, skręcamy w prawo i rozpoczynamy niezapomnianą przygodę na rowerze. Przejeżdżamy przez Rybnicki Grzbiet, najstarszy naturalny, tzw. „zielony” single track, gdzie można poczuć się jak w Alpach. Mijamy Jałowiec Mały (741m), Jałowiec (751m), Przełęcz pod Wawrzyniakiem. Podziwiamy górskie panoramy, m.in. widok na Głuszycę oraz Góry Wałbrzyskie i Kamienne z punktu widokowego Cesarskie Skałki. Mijamy Przełęcz Marcową, Włodarz (811) oraz tajemniczy obiekt z czasów II wojny światowej- kompleks Moszna. W Grządkach wjeżdżamy na pieszy czerwony szlak turystyczny PTTK i docieramy do Sierpnicy, gdzie wjeżdżamy na asfalt i ponownie wracamy na zielone oznaczenia tras MTB. Mijamy po prawej zabytkowy kościół Matki Bożej Śnieżnej. Wjeżdżamy ponownie do lasu, mijamy Kobylicę (591 m), następnie Przełęcz pod Czarnochem i jedziemy dalej wzdłuż pasa granicznego w Głuszycy Górnej do Przełęczy pod Szpiczakiem. Przed nami Schronisko PTTK Andrzejówka, z którego przez Skalną Bramę docieramy na Rogowiec (870 m), gdzie znajdują się ruiny najwyżej położnego ruin zamku w Polsce. Ze szczytu Rogowca możemy podziwiać panoramę Sudetów Środkowych z Borową i Chełmcem, a na zachodzie przy dobrej widoczności można dostrzec nawet Karkonosze ze Śnieżką. Trasę kończymy ponownym przejazdem przez Rybnicki Grzbiet i „zielony” single track. Dojeżdżamy do rozdroża i asfaltem wracamy do Gospody Sudeckiej Doliny Rybnej, gdzie rozpoczynaliśmy naszą rowerową przygodę.
Trasa trudna, mieszana, z przewagą dróg leśnych, długość: 71 km

G8 - trasa widokowa

Starujemy z parkingu przy ul. Leśnej, jedziemy wzdłuż oznaczeń czerwonej trasy MTB Głuszyca. Na początek zjeżdżamy w dół ul. Dolną, za basenem odbijamy od razu w lewo na polną drogę. Przejeżdżamy pod wiaduktem kolejowym, mijamy po prawej Agroturystykę „Pod Ostoją”, na skrzyżowania w Łomnicy przy przystanku autobusowym skręcamy w lewo i wjeżdżamy na asfalt. Mijamy po lewej zjazd do restauracji „Łomnicka Chata” w Łomnicy. Na rondzie skręcamy w prawo i jedziemy w górę najpierw asfaltem, a potem wjeżdżamy na malowniczą leśną drogę w Parku Krajobrazowym Sudetów Wałbrzyskich. Trzymając się czerwonych oznaczeń i wspinając się w górę, mijamy Waligórę (936), potem Schronisko PTTK Andrzejówka.  Docieramy do Sokołowska, następnie mijamy Przełęcz pod Szpiczakiem. Leśną drogę na chwilę zamieniamy na asfalt, jedziemy wzdłuż pasa granicznego i docieramy na  Przełęcz pod Czarnochem, docieramy do Głuszycy Górnej, ponownie wjeżdżamy na asfalt. Mijamy Agroturystykę „Pograniczna”, dojeżdżamy do ronda i odbijamy w lewo na polną drogę, docieramy do byłego Kamieniołom Melafiru (tzw. kamyki) z urokliwymi widokami i pięknym zbiornikiem wodnym. Potem zjeżdżamy asfaltem w dół, widzimy panoramę na Głuszycę z Górami Sowimi w tle, na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, potem w prawo, mijamy Agroturystykę „Pod Ostoją”. Przejeżdżamy pod wiaduktem kolejowym i jedziemy częściowo polną drogą. Dojeżdżamy do asfaltu, skręcamy w prawo w ul. Dolną, docieramy do parkingu przy ul. Leśnej.
Trasa trudna, mieszana z przewagą dróg leśnych, długość: 39 km

G9 - trasa widokowa, #ACTIVE

Łączy trasy #ACTIVE: Jedlina-Zdrój-Głuszyca-Walim. Startujemy z ul. Jasnej w Jedlinie-Zdroju, jedziemy drogą asfaltową zgodnie z oznaczeniami tras #ACTIVE w kierunku  Głuszycy przez ul. Mazurską, Górnośląską, Bohaterów Getta, Niecałą i Górną. Mijamy urokliwie położoną Dolinę Pięciu Stawów i jedziemy w górę Doliną Marcową. Jedziemy dalej przez tereny leśne Parku Krajobrazowego Gór Sowich, kierując się oznaczeniami tras #ACTIVE. Przejeżdżamy w okolicach szczytu Soboń (716 m), mijamy Rozdroże pod Moszną, docieramy do asfaltu w Grządkach, mijamy po prawej stronie wejścia do podziemi kompleksu „Osówka”, jedziemy dalej prosto i dojeżdżamy do obiektów budynku obsługi turystycznej i restauracji Podziemnego Miasta Osówka.
Trasa średnia, mieszana, długość: 11 km

G10 - trasa widokowa

Trasa planowana jako łącznik z Rybnickim Grzbietem. Na trasie G7, jadąc od strony Grzmiącej na końcu ul. Zdrojowej, skręcamy w lewo w las na teren Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich i jedziemy prosto lekko pod górę, odbijamy w lewo na szczyt Sajdak (582 m), a następnie łączymy się z trasą G7 ( oznaczoną jako zielona trasa MTB).
Trasa średnia, leśna, widokowa, długość: 1 km


social media

facebook | instagram | www

Każdy, kto tylko ma chęć, czy to amator czy profesjonalista, może wziąć udział w rajdzie Rowerowa500 i tym samym zyskać szansę na wygranie bardzo ciekawych nagród. Jest na to czas do końca sierpnia.

Rowerowa500 została stworzona z myślą o wszystkich miłośnikach jazdy rowerowej. Nie tylko profesjonalistach uprawiających ten sport wyczynowo. Do wyboru mamy 28 tras, o różnych stopniach trudności oraz różnej długości. W ramach rajdu należy przejechać pięć wybranych przez siebie tras. Warunkiem jest przejazd co najmniej jedną z tras w każdej z gmin. Nie jest wymagany konkretny termin przejazdu. Należy zrobić to pomiędzy 1. a 31. sierpnia.

Aby wziąć udział w rajdzie należy zarejestrować się na stronie www.ride-withgps.com i pobrać zaproszenie. Wybraną przez siebie trasę musimy przejechać zgodnie ze śladem GPS od początku do końca, zgodnie z kierunkiem trasy. Aby zapisać swój ślad, można skorzystać z bezpłatnej aplikacji Ride with GPS. Zaliczenie trasy następuje w momencie przejazdu trasy, bez żadnej przerwy, przez ponad 30 minut. Każdy swój przejazd zapisujemy i umieszczamy na podanej wyżej stronie.

Rowerowa500 została poprowadzona po terenach górskich, szosowych i leśnych duktach. Dzięki czemu w rajdzie mogą uczestniczyć całe rodziny. Po drodze można zachwycać się pięknymi walorami przyrodniczymi oraz podziwiać obiekty architektury.  

Losowanie nagród odbędzie się 4 września w Głuszycy. Łączna wartość nagród to ok. 12 tys. złotych.

Oto lista nagród w losowaniu Rajdu Rowerowej500:
Główną nagrodę w postaci bonu o wartości 3000 zł do zrealizowania w sklepie "BIKE EXPERT" (Wałbrzych, ul. Główna 9) otrzymuje Pan Marcin Słoma

Vouchery do sklepu Decathlon otrzymują:
Michał Gaweł
Jacek Lis
Roman Sidor
Maciej Opiela
Konrad Bickmann
Artur Jarczok
Agnieszka Lipska
Grzegorz Juzak
Miłosz Heretyk
Grzegorz Działkowski
Andrzej Potoczniak

Vouchery do Parku Aktywności w Jedlinie- Zdroju otrzymują:
Bernard Matuszak
Sławomir Hyżyk
Piotr Godziewski
Szymon Juchniewicz
Dorota Antczak
Piotr Walczak
Karol Waniek
Marcin Bickmann
Damian Kraus
Grzegorz Miernik

Bilety do Zamku Grodno i Sztolni Walimskich otrzymują:
Szymon Heretyk
Alicja Heretyk
Grzegorz Pietras
Marta Bickmann
Tomasz Mach
Sandra Ziętek
Ireneusz Działkowski
Tymek Kusterka
Maciej Soja
Karol Szyszka
Paweł Antczak

A w dodatkowym losowaniu Vouchery do Pływalni Delfinek w Głuszycy otrzymują:
Barbara Skaczkowska
Paweł Antczak
Tymek Kusterka
Tomasz Mach
Sandra Ziętek
Piotr Walczak
Sławomir Hyżyk
Grzegorz Działkowski
Grzegorz Juzak
Agnieszka Lipska
Roman Sidor

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w rajdzie!

 

Menu
Kalendarz
Multimedia
Szybki kontakt

Urząd Miejski w Głuszycy
ul. Parkowa 9
58-340 Głuszyca

tel. 74 660 45 69

e-mail:
bok@gluszyca.pl
sekretariat@gluszyca.pl
promocja@gluszyca.pl

REALIZOWANE PROJEKTY
ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W KONSULTACJACH SPOŁECZNYCH
SENIORZE, NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ
Instytucje
Partnerzy

Liczba odwiedziń: 5785114
Copyright © 2015 Głuszyca

strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl