Dokument o Karskim

Dzięki uprzejmości Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego oraz Łukasza Kazka, dziennikarza i regionalisty głuszyczanie mieli możliwość poznać niezwykłe losy Jana Karskiego. Film w reż. Sławomira Grünberga „Karski i władcy ludzkości” wyemitowany został w głuszyckim Centrum Kultury we wtorek 7 marca. W dokumencie nieżyjący już były emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego opowiadał o swojej misji w getcie warszawskim. Jan Karski był pierwszym człowiekiem, który w czasie II wojny światowej przedostał się na Zachód, by ujawnić przed państwami zachodniej koalicji okrucieństwa i masowe zbrodnie, jakich hitlerowcy dopuszczali się na terenie Polski.

W 1942 roku Karski przekazał informacje o eksterminacji Żydów zachodnim sojusznikom. Osobiście dostarczył szczegółowe raporty i jako naoczny świadek zaapelował do brytyjskiego Ministra Spraw Zagranicznych Anthony’ego Edena, przedstawicieli brytyjskich mediów i establishmentu o podjęcie działań mających na celu powstrzymania Holokaustu. W lipcu 1943 roku, w dwa miesiące po zagładzie warszawskiego getta, Karski spotkał się w Białym Domu z Prezydentem Stanów Zjednoczonych, Franklinem D. Rooseveltem. Rozmowy Karskiego nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, a interwencja aliantów nigdy nie nastąpiła.

O swoich doświadczeniach Karski napisał książkę pod angielskim tytułem Story of a Secret State, wydaną w 1944 roku w Stanach Zjednoczonych, gdzie stała się bestsellerem ze sprzedażą sięgającą 400 tys. egzemplarzy. W Polsce została wydana dopiero w 1999 i 2004 roku pod tytułem Tajne państwo.

W 1982 roku jerozolimski Instytut Yad Vashem przyznał Karskiemu tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, a w 1994 roku rząd Izraela oraz rodzinne miasto Łódź przyznały mu honorowe obywatelstwo. W 1995 roku Jan Karski otrzymał z rąk Prezydenta RP Lecha Wałęsy Order Orła Białego, a 29 maja 2012 roku Prezydent USA Barack Obama odznaczył go pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności, najwyższym amerykańskim odznaczeniem cywilnym.

Jan Karski stał się międzynarodową ikoną walki o godność i prawa człowieka oraz sprzeciwu wobec totalitaryzmów.

 

źródło: http://www.jankarski.net/pl/o-janie-karskim/historia-jana-karskiego.html

 

Poniżej oficjalny zwiastun filmu „Karski i władcy ludzkości”
https://www.youtube.com/watch?v=R2irw3re_LY
 

 

Menu
Kalendarz
Multimedia
Szybki kontakt

Urząd Miejski w Głuszycy
ul. Parkowa 9
58-340 Głuszyca

tel. 74 660 45 69

e-mail:
bok@gluszyca.pl
sekretariat@gluszyca.pl
promocja@gluszyca.pl

REALIZOWANE PROJEKTY
ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W KONSULTACJACH SPOŁECZNYCH
SENIORZE, NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ
Instytucje
Partnerzy

Liczba odwiedziń: 5193542
Copyright © 2015 Głuszyca

strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl