Strefa MTB Głuszyca

Wyścig Grand Prix Głuszycy MTB Podziemia Osówki 2017

14 maja 2017 roku odbędzie się kolejna, czwarta już edycja wyścigu kolarskiego pod nazwą Grand Prix Głuszycy MTB Podziemia Osówki w ramach Pucharu Strefy MTB Sudety. Organizatorami imprezy są Stowarzyszenie Przyjaciół Głuszycy, Powiat Wałbrzyski oraz Gmina Głuszyca, którzy zaplanowali start oraz metę wyścigu na ulicy Parkowej w Głuszycy. Wyścig będzie przebiegał na dwóch dystansach : MINI 26 km i 800 metrów przewyższenia oraz MEGA 47 km i 1800 metrów przewyższenia.

Trasa dystansu MINI o długości 26 km przebiega całkowicie przez masyw Włodarza, prowadząc drogami i ścieżkami leśnymi przez malownicze stawy przy ul. Leśnej, Przełęcz Marcową, wspinając się na szczyt Włodarza. Z Włodarza kolarze zjeżdżać będą poprzez górę Soboń w kierunku Zimnej Wody nasypami kolejki oraz drogami używanymi do budowy kompleksu RIESE. Z poziomu Zimnej Wody rozpocznie się wspinaczka leśnymi duktami na Osówkę, Jaworek i ponownie Włodarz, z którego zjazd przez Przełęcz Marcową poprowadzi wyścig na łąkę nad głuszyckimi stawami. Stamtąd kolarze podjadą na pomarańczową trasę MTB, z której szlakiem zielono-pomarańczowym zjadą do mety na ulicy Parkowej.

Trasa dystansu MEGA ( 47 km długości) na początkowych 11 km przebiega po trasie MINI,  oddziela się tuż przed Osówką i skręca w kierunku Sierpnicy. Kolarze pokonujący dystans MEGA przejadą obok budowli i pozostałości po barakach obozowych znajdujących się u podnóża Osówki, po czym skręcą w kierunku Kobylicy. Po przekroczeniu rzeki Bystrzycy oraz linii kolejowej, łąkami dotrą do Gór Suchych, podjeżdżając pod górę Źródlaną oraz Czarnocha. Następnie pasem granicznym dotrą do szczytów Słodna i Kościelec, spod którego zjadą na Ustronie, a stamtąd pojadą na kultowy niebieski singiel pod Granicznikiem. Po zjeździe z niebieskiego singla kolarzy czeka podjazd pod Turzynę, a następnie Rogowiec, z którego poprzez Jeleniec Mały zjadą w Dolinę Rybną. Po przekroczeniu Doliny Rybnej czeka ich wjazd na Przełęcz pod Wawrzyniakiem, z której zjadą poprzez ulicę Zdrojową na ulicę Sienkiewicza.  Stamtąd ulicą Mazurską dojadą nad Staw Wawelski, a następnie leśnymi drogami do mety na ulicy Parkowej.

Trasa wyścigu jest ułożona w taki sposób, aby przebiegała przez najbardziej malownicze i turystycznie atrakcyjne punkty naszej Gminy.

Zapraszamy kolarzy górskich do uczestnictwa w wyścigu. Zapisy na stronie: http://zapisy.ultimasport.pl/260

Do pobrania:

-Regulamin Grand Prix Głuszycy MTB Podziemia Osówki w ramach IV Pucharu Strefy MTB Sudety

 

Trasy MTB Głuszyca

Głuszyca  posiada sieć 150 km tras rowerowych, wyznaczonych na 6 szlakach, powiązanych z czeskimi i polskimi szlakami rowerowymi. Głuszyckie trasy rowerowe należą do strefy MTB Sudety o łącznej długości prawie 500 km. Trasy rowerowe usytuowane w Gminie Głuszyca są uznawane przez pasjonatów rowerów górskich za jedne z najciekawszych i najpiękniejszych w Polsce. Biegną głównie górskimi drogami i ścieżkami, asfalt spotyka się tylko na odcinkach dojazdowych z centrum miejscowości - i co ciekawe - znajdują się w bezpośredniej bliskości wyjątkowych atrakcji turystycznych, m.in. w pobliżu Podziemnego Miasta Osówka - ostatniej i najbardziej rozbudowanej kwatery Adolfa Hitlera na Dolnym Śląsku, w okolicach Doliny Siedmiu Stawów, Kamyków -  nieczynnego kamieniołomu, przypominającego Morskie Oko w Tatrach czy też punktu widokowego Cesarskie Skałki. Trasy rowerowe prowadzą także w okolice ruin średniowiecznego zamku Rogowiec, najwyżej położonego zamku w Polsce oraz otaczają jeden z najwyższych szczytów Sudetów Środkowych - Waligórę (936 m n.p.m.).

Na głuszyckich trasach MTB znajdują się kultowe singletracki:

  • „zielony” - przebiega Rybnickim Grzbietem, można się na nim  poczuć się jak w Alpach,
  • „niebieski”, który sprawdzi umiejętności techniczne każdego kolarza,
  • „pomarańczowy” wiodący z Waligóry.

 

Na głuszyckich trasach strefy MTB rozgrywane są co roku cieszące się największą renomą wyścigi rowerowe takie jak: MTB Trilogy, Sudety MTB Challege, Bike Maraton, Puchar Strefy MTB Sudety.

Oznakowanie tras MTB Głuszyca

Czarna Głuszyca: Głuszyca Centrum - Skalne Bramy - Zamek Rogowiec - Głuszyca Centrum

długość trasy: 21 km

kolor oznakowania: czarny

Czerwona Głuszyca: Głuszyca Centrum - Schronisko Andrzejówka – Sokołowsko - Przełęcz pod Szpiczakiem - Przełęcz pod Czarnochem - Kamieniołom Melafiru - Głuszyca Centrum

długość trasy: 39 km

kolor oznakowania: czerwony

Niebieska Głuszyca: Głuszyca Centrum – Łomica- Granicznik – Waligóra -Schronisko Andrzejówka – Łomnica - Głuszyca Centrum

 długość trasy: 22,8 km

kolor oznakowania: niebieski

Pomarańczowa Głuszyca „Głuszyckie Stawy”: Głuszyca Centrum – Pięć Stawów - Cesarskie Skały - Głuszyca Centrum

długość trasy: 10,1 km

kolor oznakowania: pomarańczowy

Zielona Głuszyca „Tour de Głuszyca”: Przełęcz pod Wawrzyniakiem - Przełęcz Marcowa- Kompleks Moszna - Kompleks Włodarz - Walim - Przełęcz Walimska - Schronisko Sowa - Przełęcz Sokola - Przełęcz pod Czarnochem - Przełęcz pod Szpiczakiem - Schronisko Andrzejówka - Zamek Rogowiec – Rybnicki Grzbiet

długość trasy: 75,2 km

kolor oznakowania: zielony

Żółta Głuszyca „Podziemia Osówki”: Głuszca Centrum – Kompleks Soboń - Kompleks Osówka - Przełęcz Sokola - Walim - Grządki - Kompleks Soboń - Głuszyca Centrum

długość trasy: 29,3 km

kolor oznakowania: żółty

Zapraszamy na najbliższe imprezy sportowe na głuszyckich trasach MTB:

  • 16 października 2016 – Wyścig XC o Czapkę Śliwek, start godz. 11.00, teren przy Szkole Podstawowej nr 3 w Głuszycy
  • 14 maj 2017 - IV Wyścig MTB Podziemia Osówki w ramach IV Pucharu Strefy MTB Sudety.
  • lipiec 2017 – XII MTB Sudety Challenge.

 

Menu
Kalendarz
Multimedia
Szybki kontakt

Urząd Miejski GŁUSZYCA
ul. Grunwaldzka 55
58-340 Głuszyca

tel. (+48) 74 84 59 479,
84 59 480, 84 56 344;
(+48) 74 56 339

e-mail:
promocja@gluszyca.pl 
sekretariat@gluszyca.pl
bok@gluszyca.pl

REALIZOWANE PROJEKTY
ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W KONSULTACJACH SPOŁECZNYCH
Instytucje
Partnerzy

Liczba odwiedziń: 2620512
Copyright © 2015 Głuszyca

strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl