Widowisko teatralno – historyczne z udziałem głuszyczan

Nagranie filmowe widowiska teatralno-historycznego „Sowiogórskie tajemnice. Riese-pamięci ofiar…”, w którym brała udział 28-osobowa grupa  głuszyczan  zostało odtworzone we wtorek 21 lipca br. w głuszyckim Centrum Kultury. Rekonstrukcja wydarzeń z lat 1930-1945 w Górach Sowich miała miejsce 2 sierpnia 2014 r. podczas II Pikniku Militarnego w Ludwikowicach Kłodzkich. Do wspólnego obejrzenia widowiska zaprosili zebranych dyrektor CK-MBP Monika Rejman oraz współtwórcy rekonstrukcji historycznej Mirosław Krzysztof Szpakowski - prezes zarządu Centrum Muzealno-Turystycznego „Włodarz” i regionalista, miłośnik historii – Łukasz Kazek, który wręczył oglądającym płyty z nagranym „na żywo” spektaklem.

Widowisko składało się z trzech inscenizacji.  Pierwsza z nich pokazała katastrofę górniczą w kopalni „Wacław” w Ludwikowicach Kłodzkich 9 lipca 1930 roku. Zginęło wówczas 151 górników. Nasi głuszyccy aktorzy wcielili się w role rodzin pogrążonych w żalu po stracie bliskich. Akcja drugiej inscenizacji miała miejsce również na terenie ludwikowickiej kopalni, którą  w czasie II wojny światowej władze III Rzeszy przekształciły w fabrykę amunicji Nobel Dynamit  AG. W wielu scenach brali udział statyści odgrywający rolę więźniów obozu Gross Rosen, wykonując niewolniczą pracę. W ostatniej inscenizacji ukazane zostały wydarzenia z końca II wojny  światowej. Ponownie można było zobaczyć głuszyczan w rolach ocalałych  w wyniku wojennej pożogi i symbolicznie dzielących się chlebem z innymi. Ogromne wrażenie na wszystkich zrobiły przeloty samolotów i  bitwa powietrzna rozegrana przez pilotów ze słowackej  grupy lotniczej  Retro Sky.

-Czuliśmy się tak jakbyśmy przenieśli się w czasie- mówią zgodnie panie,  które wzięły udział w oglądanej  projekcji - Elżbieta Kobylińska, Emilia Płatowicz, Halina Machowska, Janina Szymańska, Danuta Włodarczyk z Klubu Seniora. – To było niesamowite przeżycie dla nas, dostarczające wielu chwil wzruszeń, a zarazem świetna przygoda- dodają głuszyczanie, którzy zapowiadają swój udział w tegorocznej rekonstrukcji historycznej i zachęcają innych do  udziału w widowisku w czasie III Dolnośląskiego Pikniku Militarnego w Ludwikowicach Śląskich w sobotę 1 sierpnia br.

Menu
Kalendarz
Multimedia
Szybki kontakt

Urząd Miejski GŁUSZYCA
ul. Grunwaldzka 55
58-340 Głuszyca

tel. (+48) 74 84 59 479,
84 59 480, 84 56 344;
(+48) 74 56 339

e-mail:
promocja@gluszyca.pl 
sekretariat@gluszyca.pl
bok@gluszyca.pl

REALIZOWANE PROJEKTY
ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W KONSULTACJACH SPOŁECZNYCH
Instytucje
Partnerzy

Liczba odwiedziń: 3341186
Copyright © 2015 Głuszyca

strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl