"Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" 28 lutego w Głuszycy!

Już po raz drugi w Głuszycy organizujemy bieg upamiętniający się  żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963. Zapraszamy całe rodziny do udziału w największym biegu pamięci w Polsce na symbolicznym dystansie 1963 metrów.

Będziemy biec razem, nie jest to bieg na czas! Najważniejsze jest  uczestnictwo w biegu,  oddanie hołdu polskim patriotom i popularyzacja wiedzy na temat przemilczanej historii dotyczącej prześladowań polskiego podziemia. Dla pierwszych 50-u zgłoszonych osób mamy przygotowane pakiety startowe.

Spotykamy się przy kaplicy św. Józefa na głuszyckim osiedlu 28 stycznia o godz. 12.00, czyli w niedzielę poprzedzającą 1 marca, który jest dniem  poświęcony pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Przed biegiem profesjonalną rozgrzewkę poprowadzą Ewa Sobieraj i Andrzej Kolisz, biegacze zaangażowani w przygotowanie ultramaratonu górskiego Waligóra Run Cross Głuszyca.

Na miejscu startu uczestnicy biegu otrzymają pakiety startowe. Mile widziane także biało-czerwone gadżety. "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" w Głuszycy zakończy się na placu targowym. Po biegu zapraszamy wszystkich startujących na ciepły posiłek do Centrum Kultury.

Zapisy w sekretariacie CK-MBP przy ul. Grunwaldzkiej 26 i pod numerem tel. 74 84 56 334. Uczestnictwo w biegu jest bezpłatne.

Zapraszamy młodzież, rodziców z dziećmi, seniorów z wnukami do manifestowania swojego patriotyzmu w aktywny sposób oraz do kibicowania na trasie biegu!

W ramach projektu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja w całej Polsce zostanie przeprowadzona zbiórka publiczna na pomnik Polaków zmarłych w czasie Wielkiego Głodu na terenach Związku Sowieckiego w latach 1932-33 .

Wielki Głód zwany na Wschodzie „hołodomor” (dosłownie: śmierć przez zagłodzenie) był klęską głodu w latach 1932-33 na terenach Związku Sowieckiego (głównie ówczesnej Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej) wywołaną polityką wewnętrzną ZSRS. Władze tego państwa wprowadziły kolektywizację rolnictwa oraz bezpłatne oddawanie produktów rolnych na rzecz państwa. Obowiązkowe dostawy przewyższały możliwości produkcyjne wsi, co spowodowało jej drastyczne zubożenie.

Według różnych szacunków klęska głodu pochłonęła od 3 do 6 milionów ludzi, w tym 21 tysięcy Polaków.

Wielki Głód jest dziś symbolem, ale nie jedynym znanym przypadkiem klęski głodu na terenach Związku Sowieckiego. Pierwszą z nich datuje się na 1921 rok, a ostatnią dopiero na 1947. Łącznie w tym czasie śmierć poniosło około 10 milionów osób.

Do chwili obecnej parlamenty 26 państw uznały Wielki Głód za ludobójstwo. Wśród nich znajdują się parlamenty Polski, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii czy Australii.

 

 

Menu
Kalendarz
Multimedia
Szybki kontakt

Urząd Miejski w Głuszycy
ul. Parkowa 9
58-340 Głuszyca

tel. 74 660 45 69

e-mail:
bok@gluszyca.pl
sekretariat@gluszyca.pl
promocja@gluszyca.pl

REALIZOWANE PROJEKTY
ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W KONSULTACJACH SPOŁECZNYCH
SENIORZE, NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ
BURMISTRZ GŁUSZYCY OGŁASZA I PRZETARG USTNY
Nabór w ZUMiK
Odwiert Geotermalny, który odmieni losy Głuszycy
Święto Włókiennika
Instytucje
Partnerzy

Liczba odwiedziń: 6961447
Copyright © 2015 Głuszyca

strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl