OTWARCIE PLENEROWEGO EKSPERYMENTARIUM WODNEGO

W najbliższą niedzielę 15 maja o godzinie 10:30 zapraszamy na Łowisko "Złota Woda", gdzie odbędzie się otwarcie Plenerowego Eksperymentarium Wodnego.

Projekt ma umożliwić prowadzenie edukacji doświadczalnej w terenie. W tym celu wykonanych zostało 5 stanowisk edukacyjnych:

  1. „Przerwana tama” czyli spiętrzenie cieku wodnego do 24 cm, z szybko usuwaną zasuwą oraz makietą zabudowań poniżej. Eksperyment ma unaocznić, jakie konsekwencje miało by przerwanie tamy.
  2. „Otoczakowe koło wodne” ma uświadomić jaką ilości energii dysponują nawet małe cieki wodne. Koło będzie miało średnicę 1 metra i raz na tydzień będzie w nim wymieniany wkład kruszywa ostrokrawędzistego. Pracujące w systemie 24/7 koło będzie przerabiać kruszywo na otoczaki. Różnorodność stosowanego wsadu będzie pokazywać takie własności skał jak twardość, ścieralność czy łupliwość. Tablica z obliczeniami ma unaoczniać potencjał małych elektrowni, młynów czy tartaków wodnych.
  3. „Magia wiru” czyli przeźroczysty cylinder z turbiną w dolnej części, napędzany korbą przez zwiedzających. Instalacja ma pokazać zjawiska odbywające się wewnątrz wirującego ośrodka np. podczas tornada.
  4. „Niezwykła siła bąbli”, podobne do opisanego wyżej stanowiska, ale z instalacją generującą pęcherzyki powietrza w wodzie, zasilana kompresorem uruchamianym przez eksperymentatora. Lżejsze od wody elementy, w wyniku interakcji z powietrzem, zaczną opadać na dno. Doświadczenie ma pokazać proces flotacji, wykorzystywany w wielu technologiach przemysłowych (np przeróbka rud metali), czy w ochronie środowiska (oczyszczalnie ścieków).
  5. Fascynujący mechanizm różnicowy czyli eksperyment nie związany bezpośrednio z wodą, ale bardzo popularny i sprawdzony w innych programach dydaktycznych. Most samochodu, gdzie napęd jest generowany korbą przez jednego z uczestników przekazywany jest na dwa drewniane koła. Zahamowanie jednego z nich powoduje rozpędzanie się przeciwnego.
Menu
Kalendarz
Multimedia
Szybki kontakt

Urząd Miejski w Głuszycy
ul. Parkowa 9
58-340 Głuszyca

tel. 74 660 45 69

e-mail:
bok@gluszyca.pl
sekretariat@gluszyca.pl
promocja@gluszyca.pl

REALIZOWANE PROJEKTY
ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W KONSULTACJACH SPOŁECZNYCH
SENIORZE, NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ
Instytucje
Partnerzy

Liczba odwiedziń: 5193476
Copyright © 2015 Głuszyca

strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl