NAUKA I ZABAWA NA PLENEROWYM EKSPERYMENTRIUM WODNYM

Świat bez wody istnieć nie może.  Począwszy od wszystkich żywych istnień, skończywszy na przemyśle i energetyce. O tym, jak powstają różnego rodzaju zjawiska, można się przekonać odwiedzając plenerowe Eksperymentarium Wodne stworzone na Łowisku „Złota Woda” w Łomnicy.

Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Michał Banaś, naukowiec z Muzeum Geologicznego Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Idea projektu została zaczerpnięta z Niemiec.  Dzieci oraz dorośli mogą w bardzo przystępny sposób sprawdzić, jak tworzą się pewne zjawiska obserwowane w przyrodzie. Na jednym ze stanowisk można obejrzeć „otoczakowe” koło wodne i dowiedzieć się, jaką energią dysponują nawet małe strumienie. Kolejną rzeczą jest cylinder z wody, który obracając się pokazuje co dzieje się w środku tornada i instalacja wytwarzająca bąbelki po to, aby pokazać proces flotacji. Najciekawszym punktem eksperymentarium jest makieta zapory wodnej. Pęknięcie takiej tamy uświadamia nam bardzo mocno, co mogłoby się stać, gdyby prawdziwa zapora, tak jak ta na Jeziorze Bystrzyckim uległaby przerwaniu.

Dodatkową atrakcją przygotowaną przez Michała Banasia był wykład dotyczący składu chemicznego skał i prezentacja meteorytów pod mikroskopem.

Projekt powstał dzięki pomocy Funduszu Toyoty i  Fundacji Edukacji Europejskiej.

Menu
Kalendarz
Multimedia
Szybki kontakt

Urząd Miejski w Głuszycy
ul. Parkowa 9
58-340 Głuszyca

tel. 74 660 45 69

e-mail:
bok@gluszyca.pl
sekretariat@gluszyca.pl
promocja@gluszyca.pl

REALIZOWANE PROJEKTY
ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W KONSULTACJACH SPOŁECZNYCH
SENIORZE, NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ
Instytucje
Partnerzy

Liczba odwiedziń: 5193513
Copyright © 2015 Głuszyca

strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl