Konferencja dla przewodników sudeckich w Głuszycy

Jak odkryto Podziemne Miasto Osówka, dowiedzieli się 16 listopada br. obecni na konferencji dla przewodników sudeckich zorganizowanej przez Podziemne Miasta Osówka w Głuszycy. Licznie przybyłych gości powitał burmistrz Głuszycy Roman Głód, który zaprosił przewodników sudeckich do odwiedzania z turystami Głuszycy – gminy pełnej tajemnic związanych z II wojną światową.

Prelegenci konferencji mówili o genezie Podziemnego Miasta Osówka w Górach Sowich  oraz  o metodach badań terenowych przy użyciu dostępnych technik i  sprzętu penetrującego pokłady podłoża skalnego. Płk Jerzy Cera opowiadał zebranym o badania terenowych  prowadzonych w Górach Sowich na przestrzeni lat 70, 80 i 90 XX wieku. Wykład na temat badań geofizycznych podłoża w kontekście poszukiwania pustek i anomalii oraz metod badawczych wygłosił dr  inż. Wiesław Nawrocki  z  Zakładu  Badań Nieniszczących w Krakowie. Wykład dr.  hab. inż. Wojciecha Jaśkowca  z  Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dotyczył scaningu laserowego, czyli  nowoczesnej metody pomiaru przestrzeni w 3D i opierał się na badaniach kompleksu Osówka. Po wymianie doświadczeń i dyskusji uczestnicy konferencji zwiedzili Podziemne Miasta Osówka wraz z częścią naziemną oraz zabytkowy kościół  pw. MB Śnieżnej w Sierpnicy.  W czasie zajęć terenowych można było również poznać praktyczne zasady użycia detektora metalu i sprzętu badawczego wykorzystywanego w celu poszukiwań znalezisk związanych z II wojną światową.

W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim przewodnikom sudeckim za liczne przybycie, świadczące o ogromnym zainteresowaniu tematyką konferencji.

 

Menu
Kalendarz
Multimedia
Szybki kontakt

Urząd Miejski GŁUSZYCA
ul. Grunwaldzka 55
58-340 Głuszyca

tel. (+48) 74 84 59 479,
84 59 480, 84 56 344;
(+48) 74 56 339

e-mail:
promocja@gluszyca.pl 
sekretariat@gluszyca.pl
bok@gluszyca.pl

REALIZOWANE PROJEKTY
ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W KONSULTACJACH SPOŁECZNYCH
Instytucje
Partnerzy

Liczba odwiedziń: 3341305
Copyright © 2015 Głuszyca

strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl