DREWNIANE TEŻ JEST PIĘKNE

Po co wyjeżdżać w Polskę w poszukiwaniu urokliwych, wiejskich, położonych gdzieś na uboczu kościółków, skoro tuż pod nosem mamy piękne zabytki sprzed kilku stuleci. Powstałe na przełomie XVI i XVII wieku, choć drewniane, przyciągają do siebie jak magnes.

W naszej gminie znajdziemy dwa tego rodzaju obiekty architektury. Jeden z nich to kościół pw. Matki Bożej Śnieżnej w Sierpnicy. Ten niewielki drewniany kościół malowniczo położony w Górach Sowich wybudowany został w latach 1548-64. Z początku był to kościół protestancki, ponieważ w tamtym czasie większość mieszkańców Sierpnicy była tego wyznania. Murowana wieża zwieńczona cebulastym hełmem została dobudowana w 1785 roku. Wewnątrz świątyni znajduje się skromne wyposażenie, zachowała się cześć gotyckich rzeźb drewnianych; Matki Boskiej, św. Marii Magdaleny i św. Mikołaja z XV w. Warto zwrócić uwagę na cenną drewnianą chrzcielnicę z 1642 roku oraz na zachowane na ścianach za ołtarzem motywy maureski. Ciekawostką są również drzwi do zakrystii i na ambonę, które ozdobiono  tzw. szkłem gomółkowym łączonym ołowiem. Uwierzcie, jest tam magicznie.


W najbliższej okolicy znajduje się jeszcze jedna drewniana świątynia. Jest to Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Grzmiącej. Ta malowniczo położona budowla sakralna została wzniesiona prawdopodobnie w 1588 roku w konstrukcji zrębowej. Początkowo była to świątynia ewangelicka,  jednak po wojnie trzydziestoletniej (zakończonej w 1648 roku) przeszła w ręce katolików. Stylowe wnętrze nakryte jest drewnianym sklepieniem, a zachowane wyposażenie pochodzi z XVII (empory oraz chrzcielnica) i XVIII wieku (ołtarz). Od północy do kościoła przylega prostokątna, drewniana wieża nakryta wielospadowym dachem.

Menu
Kalendarz
Multimedia
Szybki kontakt

Urząd Miejski w Głuszycy
ul. Grunwaldzka 55
58-340 Głuszyca

tel. 74 84 59 479,
74 84 56 344

e-mail:
bok@gluszyca.pl
sekretariat@gluszyca.pl
promocja@gluszyca.pl

REALIZOWANE PROJEKTY
ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W KONSULTACJACH SPOŁECZNYCH
SENIORZE, NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ
Instytucje
Partnerzy

Liczba odwiedziń: 4039662
Copyright © 2015 Głuszyca

strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl