Badania archeologiczne na Rogowcu

W lipcu br. studenci Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach praktyk studenckich prowadzą badania naukowe na Rogowcu w gminie Głuszyca pod opieką doktora Artura Boguszewicza  z Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych. Uczelnia już od 10 lat przeprowadza prace na ruinach najwyżej położonego zamku w Polsce.

Na podstawie wieloletnich prac badawczych ustalono, że pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z dnia 8 września 1292 roku. Zbudowany z rozkazu Bolka świdnickiego pod koniec wieku XIII zamek pełnił funkcję  kasztelanii, w wyniku wojen został zdobyty przez władców Czech prawdopodobnie w 1345 r. Dzięki badaniom archeologicznym udało się zawęzić moment oblężenia i zniszczenia zamku na  II połowę  XV wieku. Znaleziska archeologiczne i przekazy pisane potwierdzają, że zniszczenie zamku nastąpiło w latach 1470-1483 w czasie wojny o Śląsk. Mogło się to wydarzyć w roku 1475 w czasie wyprawy Macieja Korwina, króla Węgier i Czech  przeciwko opozycyjnie nastawionej szlachcie z południowej części księstwa świdnickiego, szlachcie o sympatiach projagiellońskich. Do zniszczenia zamku Rogowiec  mogło ewentualnie dojść w trakcie kolejnej wyprawy w 1482 roku przez stany śląskie i łużyckie przeciwko największemu opozycjoniście na tych terenach – Schellendorfowi. W tym samym roku został zdobyty zamek Książ, który był główną rezydencją rodu Schellendorfów mającego we władaniu także zamek Rogowiec. Przed zniszczeniem zamku w XV wieku nastąpiła jego rozbudowa i z racji swojego położenia Rogowiec pełnił funkcje fortecy. W  trakcie prac badawczych udało się także odtworzyć plan zamku i wykorzystanie poszczególnych pomieszczeń budowli – m.in. wapiennik, kuźnia, kuchnia, brukowany dziedziniec zamkowy, pałac, wieża obronna.

Zamek zbudowany został na skalistym wierzchołku Góry Rogowiec, w północnej części Gór Suchych na zachód od wioski Grzmiąca. To najwyżej położony zamek w Polsce (870 m n.p.m.). U stóp góry prowadził średniowieczny trakt handlowy zwany Wysoką Drogą. Ze szczytu roztacza się szeroka panorama  na Góry Sowie, Wałbrzyskie i Kamienne.  Przez zamek przebiega szlak żółty Głuszyca - Schronisko PTTK „Andrzejówka”, u podnóża zamku czerwony Główny Szlak Sudecki i niebieski Rybnicki Grzbiet- Schronisko PTTK "Andrzejówka".

Menu
Kalendarz
Multimedia
Szybki kontakt

Urząd Miejski GŁUSZYCA
ul. Grunwaldzka 55
58-340 Głuszyca

tel. (+48) 74 84 59 479,
84 59 480, 84 56 344;
(+48) 74 56 339

e-mail:
promocja@gluszyca.pl 
sekretariat@gluszyca.pl
bok@gluszyca.pl

REALIZOWANE PROJEKTY
ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W KONSULTACJACH SPOŁECZNYCH
Instytucje
Partnerzy

Liczba odwiedziń: 3483500
Copyright © 2015 Głuszyca

strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl