W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym”

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu... (Początek preambuły Ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”).

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.

W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę uznającą zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Po śmierci prezydenta Kaczyńskiego prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt i podpisał ww. ustawę.

Pomysł ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w dniu 1 marca wysunął prezes Instytutu Pamięci Narodowej ś.p. Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Inicjatorom powstania święta zależało szczególnie na ustanowieniu go przed 1 marca 2011 roku, aby pierwszymi obchodami uczcić 60. rocznicę zamordowania dowództwa WiN.

Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Głuszycy rozpoczął „Bieg Tropem Wilczym”, w którym wzięło udział ponad czterdziestu głuszyczan. Nasza gmina dołączyła do 81 miast w Polsce, w których przy współpracy z Fundacją Wolność i Demokracja organizowane były podobne biegi na symbolicznym dystansie 1963 metrów, dystansie, upamiętniającym datę śmierci ostatniego z „Żołnierzy Wyklętych”. W sumie w ogólnopolskim biegu wzięło udział ponad 20 tysięcy osób.

Bieg rozpoczął się w okolicach pomnika na Przedmieściu Głuszycy, meta zaś była przy wejściu do Parku Jordanowskiego na ul. Leśnej. Trzech najszybszych biegaczy otrzymało medale i koszulki przekazane przez organizatora ogólnopolskiej akcji Fundację Wolność i Demokracja. Miejsce pierwsze zajął pan Andrzej Sławik, drugie pan Piotr Florczak, a trzecie pan Konrad Karkułowski. Uroczystej dekoracji zwycięzców dokonał burmistrz Głuszycy pan Roman Głód, również biorący udział w biegu. Do głuszyckiej sali widowiskowej przybył pan porucznik Ignacy Sarnecki – pseudonim „Przybysz”, „Lopek” i „Kruk”, który urodził się 25 maja 1929. W 1945 roku jako 16-letni łącznik rozpoczął działalność w podziemnych strukturach Armii Krajowej. Cudem uniknął śmierci po postrzeleniu przez działaczy UB, był kilkakrotnie aresztowany i więziony na warszawskim Mokotowie. Kapitan Jacek Baran z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kłodzku zachęcał zebranych do poznania losów porucznika Sarneckiego w mającej niebawem ukazać się książce zatytułowanej „65 lat milczałem”. W uroczystości brał również udział pan Henryk Piekarski, głuszyczanin, były żołnierz AK, członek WiN, urodzony w 1925 roku.

W podniosły nastrój wprowadziła zebranych głuszycka orkiestra dęta wykonująca patriotyczne utwory. Po niesamowitych wspomnieniach porucznika wyświetlony został pochodzący ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej film dokumentalny o żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych i powojennych losach tych oddziałów. W czasie uroczystości wolontariusze z głuszyckiego gimnazjum przeprowadzali zbiórkę publiczną do puszek przeznaczoną na budowę szkoły im. pułkownika Franciszka Niepokólczyckiego w Łanowicach w dawnym województwie lwowskim, szkoły z językiem polskim jako językiem wykładowym. Zebrano 113,16 zł.

Organizatorami głuszyckich uroczystości obok Fundacji Wolność i Demokracja byli: Centrum Kultury-Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy, gmina Głuszyca reprezentowana przez burmistrza Głuszycy pana Romana Głoda, Stowarzyszenie ONR Sudety. Gospodarz uroczystości – dyrektor CK-MBP pani Monika Rejman składa serdeczne podziękowania burmistrzowi Głuszycy panu Romanowi Głodowi, policjantom z Komisariatu Policji w Głuszycy na czele z komendantem panem Sebastianem Sabadachem, pracownikom CK-MBP, a w szczególności koordynatorowi przedsięwzięcia pani Andżelice Szpat oraz paniom Marii Burek i Natalii Smolińskiej, głuszyckiej orkiestrze dętej na czele z panem Eugeniuszem Leciem, uczniom Zespołu Szkół w Głuszycy występującym w roli żołnierzy - Dariuszowi Stawińskiemu i Michałowi Rysiowi, wolontariuszom z Gimnazjum Publicznego w Głuszycy - Wiktorii Kityk, Malwinie Kalce i Dominikowi Przybylskiemu, pani pielęgniarce Krystynie Kusiak oraz wszystkim uczestnikom „Biegu Tropem Wilczym” i osobom przybyłym na niedzielną uroczystość. Pani Dyrektor w sposób szczególny dziękuje porucznikowi Ignacemu Sarneckiemu oraz panu kapitanowi Jackowi Baranowi za przekazanie głuszyczanom wielu przemilczanych faktów z naszej historii, za przeprowadzenie „żywej lekcji historii”.

Cześć i chwała bohaterom –„Żołnierzom Wyklętym”,  Żołnierzom Niezłomnym.

Menu
Kalendarz
Multimedia
Szybki kontakt

Urząd Miejski w Głuszycy
ul. Parkowa 9
58-340 Głuszyca

tel. 74 660 45 69

e-mail:
bok@gluszyca.pl
sekretariat@gluszyca.pl
promocja@gluszyca.pl

REALIZOWANE PROJEKTY
ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W KONSULTACJACH SPOŁECZNYCH
SENIORZE, NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ
BURMISTRZ GŁUSZYCY OGŁASZA I PRZETARG USTNY
Nabór w ZUMiK
Odwiert Geotermalny, który odmieni losy Głuszycy
Święto Włókiennika
Instytucje
Partnerzy

Liczba odwiedziń: 7045414
Copyright © 2015 Głuszyca

strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl