PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH!

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych Burmistrz Głuszycy Roman Głód, Prezes Podziemnego Miasta Osówka Zdzisław Łazanowski, uczniowie z Niepublicznej Szkoły Fundacji Jawor w Głuszycy Górnej oraz mieszkańcy Głuszycy uczcili pamięć zmarłych i złożyli kwiaty na Cmentarzu Ofiar Faszyzmu, który mieści się w Kolcach w gminie Głuszyca.

 

W czasie II wojny światowej w Kolcach istniał  jeden z hitlerowskich podobozów pracy – Dörnhau. Wchodził w skład tzw. Arbeitslager Riese (AL Riese), czyli sieci 13 obozów i szpitala obozowego zlokalizowanych na terenie Gór Sowich. Do Dörnhau przywożono jeńców wojennych i więźniów, m.in. z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen i z Oświęcimia. Byli to głównie Żydzi pochodzący z wielu państw europejskich. W ramach przedsięwzięcia prowadzonego przez nazistów pod kryptonimem „Riese” (niem. „Olbrzym”) więźniowie budowali drogi, linie kolejowe, mosty, kanalizację, obiekty naziemne, ale przede wszystkim drążyli sztolnie. Katorżnicza praca i ciężkie warunki bytowe były powodem dużej śmiertelności więźniów, których chowano w masowych grobach.

Po wojnie cmentarz w Kolcach, na którym pochowano ok. 2 tys. osób, został uporządkowany. Znajduje się na nim 25 mogił zbiorowych i kilka grobów indywidualnych. W jego centralnym punkcie znajduje się kamienny pomnik z tablicą, na której wyryte zostały słowa: „Ludzie ludziom zgotowali ten los – ofiarom faszyzmu - mieszkańcy Głuszycy, wrzesień 1975 rok”. Cmentarz Ofiar Faszyzmu wchodzi w skład szlaku martyrologii i prowadzi m.in. do Podziemnego Miasta Osówka.

Za uporządkowanie Cmentarza Ofiar Faszyzmu przed dniem Wszystkich Świętych składamy podziękowania uczniom z Niepublicznej Szkoły Fundacji Jawor.

 

 

 

Menu
Kalendarz
Multimedia
Szybki kontakt

Urząd Miejski GŁUSZYCA
ul. Grunwaldzka 55
58-340 Głuszyca

tel. (+48) 74 84 59 479,
84 59 480, 84 56 344;
(+48) 74 56 339

e-mail:
promocja@gluszyca.pl 
sekretariat@gluszyca.pl
bok@gluszyca.pl

REALIZOWANE PROJEKTY
ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W KONSULTACJACH SPOŁECZNYCH
Instytucje
Partnerzy

Liczba odwiedziń: 3073423
Copyright © 2015 Głuszyca

strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl